Новини
  • Сьогодні до Дня вишиванки у НВК "Гармонія" м. Ужгорода Іванною Фешко було проведено майстер-клас по малюванню вишиванок. Учасники мали можливість не лише створити вишиванку на…
  • Учні першого класу НВК "Гармонія" м. Ужгорода святкують сьогодні День Вишиванки: декламують вірші, співають патріотичні пісні «Ой у лузі червона калина…», адже вони є частинкою…
  • «Турбота тобі, рідна моя… У НВК «Гармонія» проведено загальнонаціональну трудову акцію  «Турбота тобі, рідна моя Україно!» з метою залучення до практичної природоохоронної роботи, здобуття знань, навичок у галузі сільського…

Поради шкільного лікаря

В період карантину іноді виникає необхідність в переході на дистанційне навчання. В таких випадках, варто дотримуватися певних рекомендацій, щоб тривала робота за комп’ютером не завдала шкоди здоров’ю дитини.
Варто звернути увагу на:

🖥️ Комп’ютерний стіл та стілець за розміром мають відповідати зросту дитини. Монітор повинен розташовуватись не ближче 50 см від очей дитини.

🖥️ Робоче місце має бути добре освітленим, але так, щоб на монітор не потрапляли відблиски ламп. Якщо відблиски є, змініть кут нахилу екрану.

🖥️ Монітор треба розташувати так, щоб погляд падав трохи зверху вниз (під кутом 10-20°).

🖥️ Стежте за тим, щоб дитина, сидячи за комп’ютером, рівно тримала спину.

🖥️ Між корпусом тіла і столом має бути вільний простір, не менше 5 см. Руки повинні вільно лежати на столі, а ноги – зігнуті в тазостегновому і колінному суглобах під прямим кутом, мають стояти під столом на підставці.

🖥️ Відрегулюйте яскравість та контрастність освітлення монітору так, щоб дитині було комфортно.

🖥️ У приміщенні, де працює комп’ютер, підвищується температура повітря, знижується вологість, збільшується вміст вуглекислого газу, тому обов’язковим є вологе прибирання та провітрювання в кімнаті.

🖥️ Під час роботи на комп’ютері (кожні 10-15хв), а також після її закінчення, потрібно виконувати спеціальну гімнастику для очей. Тривалість гімнастики – 1-1,5 хв.

🔸Вправа 1. На рахунок 1-4 заплющити очі, сильно напружуючи м’язи очей. Потім на рахунок 1-6 розплющити очі, розслабити м’язи, подивитися вдалину через вікно. Повторити 4-5 разів.

🔸Вправа 2. На рахунок 1-4, не повертаючи голови, подивитися праворуч і зафіксувати погляд, потім на рахунок 1-6 подивитися вдалину прямо перед собою. Повторити вправу, але з фіксацією погляду ліворуч, вгору і донизу. Повторити двічі.

🔸Вправа 3. Голову тримати прямо. На рахунок 10-15 покліпати, не напружуючи м’язи.

🔸Вправа 4. На рахунок 1-6 швидко перевести  погляд по діагоналі: праворуч угору – ліворуч вниз, подивитися вдалину. Повторити 2-3 рази.

🔸Вправа 5. Подивитися вдалину прямо перед собою 2-3 секунди. Потім поставити палець (олівець) на відстані 25-30 см від очей, дивитись на нього 3-5 секунд. Опустити руку, знову подивися вдалину. Повтори 5-6 разів.

🔸Вправа 6. Прикріпити на вікні на рівні очей круглу позначку діаметром 3-5 мм. Потрібно переводити погляд з віддалених предметів за вікном на мітку і назад. Повторити 5-6 разів.

🤸 Час від часу потрібно робити і руханку, адже  тривале сидіння негативно впливає на фізичне та психологічне здоров’я непосидючої малечі. За дозволом вчителя варто пройтися кімнатою, повільно присісти декілька разів, зробити махи руками та колові оберти головою.

Незважаючи на навчання он-лайн, треба дотримуватися режиму дня. Тоді й навчання дитині даватиметься легше.

Протиепідемічні заходи набирають обертів. Звісно, щодо логічності деяких з них можна сперечатися. Як це і робить багато людей.

Але подивимось правді в очі: перші кроки до перемоги над коронавірусом кожен може зробити самостійно. 

Надзвичайно важливо дотримуватися рекомендацій МОЗ та МОН України:

1. Уникайте місць скупчення людей. Кафе, кінотеатр, торгівельний центр, маршрутка – ось де ви ризикуєте найбільше. На особливу увагу заслуговують і аптеки. Наполегливо радимо: не ходіть за неефективними противірусними, рукавичками, масками, антисептиками (їх зараз можна придбати в будь-якому продуктовому магазині). Там ви найбільше ризикуєте заразитися. 

2. Відкладіть відвідування всіх необов’язкових занять: спортзал, дитячі гуртки, курси мов і т.д. Після повернення з роботи мийте руки з милом, обличчя, а вже потім цілуйте діток та готуйте їсти.

3. Багатьох заспокоює статистика летальних наслідків по віку, мовляв дітям і молодим нічого не загрожує. Хоч від пневмонії і дихальної недостатності на 100% ніхто не застрахований. Зрештою, подумаймо про наше старше покоління, дідусів та бабусь, яких можуть заразити онуки. 

4. Зверніть увагу старшокласників, щоб не використовували самоізоляцію як канікули: це не жарти, не потрібно гуляти великими компаніями і наражати на небезпеку себе та інших.

5. Нагадуємо всім, що не можна торкатись обличчя після відвідування громадських місць. Обробляти руки можна й звичайним спиртом, якщо ви не змогли купити антисептик для рук, протягом 30-60 секунд. У громадських місцях необхідно носити маску (респіратор). Простежте, щоб вона щільно прилягала до обличчя і змінюйте її кожні 2 години. 

Міцного здоров’я вам та вашим родинам!

Осінь характерна різкими перемінами погоди й початком застуд, ГРВІ. А цьогоріч сезонні штами грипу додаються до світової пандемії SARS-CoV-2, тож особливо актуальним постає питання профілактики та підтримки імунітету. 

Почнемо з того, що від ГРВІ не захищають ані звичні цибуля, часник, лимон , вітамін C чи полівітамінні комплекси, ані оксолінова мазь та бальзам “зірочка”, жодні імуномодулятори й блокатори вірусів. Неефективність мультивітамінних комплексів доведена науково. Вітаміни як окрему добавку повинен призначати лікар за умови підтвердженої недостатності в організмі. Візьмімо для прикладу популярний вітамін С, який багато хто сприймає як панацею. Він і справді впливає на діяльність імунної системи, проте стимулюючий ефект проявляється приблизно через три місяці після регулярного щоденного вживання. До того ж, ця стимуляція може нести й серйозну шкоду організму  

З появою нежитю, втрати нюху (що цілком закономірно при нежитю будь-якого походження), температури – не варто відразу панікувати і діагностувати в себе коронавірусну інфекцію. Легкий перебіг SARS-CoV-2 такий же як і в решти ГРВІ, і дій він потребує аналогічних. Противірусні препарати та інтерферони є абсолютно неефективними. І це не пусті слова, їх позитивний вплив не доведений жодними подвійними сліпими рандомізованими дослідженнями (тобто такими, які неможливо фальсифікувати). Тому, якщо у вашій аптечці “живуть” амізон, афлубін, новірин, гропринозин, інгавірин, флавовір, лаферобіон, назоферон, анаферон та решта подібних препаратів, раджу викинути їх зразу ж і більше не купувати. Винятком є препарати, якими лікують грип: озельтамівір, занамівір, ремантадин. Та краще попередити це захворювання, ніж лікувати, оскільки він має життєвонебезпечні ускладнення. Не захворіти, отримати захист від ускладнень допомагає вакцинація. Щеплення від коронавірусу, грипу захищають упродовж року від найбільш розповсюджених і небезпечних штамів цих збудників. Вакцинація є особливо актуальною для пріоритетних груп ризику – медпрацівників, вчителів, дітей до 5 років (тільки від віруса грипу), вагітних, літніх людей, пацієнтів із хронічними захворюваннями. І на завершення, деякі імуномодулятори можуть серйозно зашкодити імунній системі та організму вцілому. Самостійно їх купувати та приймати категорично не можна. 

А що ж робити, якщо вірус вас не оминув? Наш організм сам чудово з ним впорається , якщо немає ніяких обтяжливих факторів. Лікування зводиться до полегшення симптомів. Найбільше турбує підвищення температури, особливо в діток . Важливо правильно її знижувати. Активних дій потребує температура вище 38.5°С (у діток вище 38°С якщо дитина в’яла і не грається як зазвичай). Найкраще користуватись таким алгоритмом: коли руки і ноги холодні потрібно їх розтерти, помасажувати. Це усуне спазм судин і організму легше буде охолодитись. Якщо за 20 хвилин температура не спадає, застосовуємо жарознижуюючий препарат. Для дітей – тільки парацетамол або ібупрофен Враховуйте тривалість дії препарату. Наприклад, нурофен діє 8 год, парацетамол – 4 год. останній крок – якщо препарат ще діє, а температура росте, його не дають повторно. Виберіть інший на заміну. Так можна чергувати препарати при необхідності. Другий симптом, який завдає чималого дискомфорту, – нежить. Іноді без судинозвужуючих крапель не обійтися,тож головне – не зловживати ними. Тривалість застосування не більше 5-7 днів, бажано робити максимальні перерви між використанням, найкраще просто промивати ніс фізрозчином, хьюмером чи іншими сольовими розчинами. Важливо кілька разів провітрювати кімнату, зволожувати повітря, пити багато теплої рідини. Якщо долучився біль у горлі, обов’язково потрібно його оглянути: на мигдаликах не повинно бути білого нальоту чи крапочок. Зняти подразнення допоможе звичайна обліпихова олія, яка підходить і для діток. Середня тривалість ГРВІ 7-10 днів. Немає потреби в інгаляціях небулайзером, які зараз стали такими популярними. Він доставляє ліки в нижні дихальні шляхи (трахею, бронхи, альвеоли), а віруси полюбляють верхні (носоглотка, гортань). Просто наберіться терпіння і дайте організму спокійно виконати свою роботу.

         Імунітет здорової людини не потребує штучної підтримки. Головне – це загартовування та повноцінне харчування. Загартовування слід починати від народження: прогулянки на свіжому повітрі, сонячні ванни, адекватна кількість одягу (правило на один шар більше, ніж в дорослого не працює!), особливо це стосується надмірної любові до шапочок у діток. Надалі – контрастний душ, регулярні фізичні навантаження, вживання їжі та напоїв різних температур (і прохолодна вода, і морозиво також ). 

Щодо повноцінного раціонального харчування, – відмова від напівфабрикатів, консервантів, штучних барвників, соусів, кетчупів, майонезу. Старайтесь вживати максимально просту малооброблену їжу, віддавайте перевагу запіканню, паровій обробці, варінню. В раціон включайте червоне м’ясо , печінку, жирні сорти риби, сирі фрукти та овочі, льняну, оливкову олії. 

Наш організм здатен впоратись з абсолютною більшістю сезонних вірусних захворювань, головне постійно підтримувати його в формі та вчасно вакцинуватись.